Počas troch rokov existencie jedinečného projektu vznikli 3 nové otvorené hokejové arény, hokej a hokejbal si vyskúšalo 1050 žiakov na 63 základných školách. Vďaka partnerom projektu sa dostalo medzi nádejných hokejistov 750 hokejových heliem s mriežkou a 750 hokejových rukavíc. Regionálne kolá určili finalistov turnaja, ktorí sa vo štvrtok, 11.júna, stretli v Hoss sport centre v Trenčíne na finálovom turnaji.

Členská základňa slovenského hokeja klesá, zvrátiť tento trend si dal za cieľ Inštitút hokejových štúdii, ktorého zakladateľ Peter Žifčák nám impulz pre jeho vznik: „Naše občianske združenie nie je projektom jedného človeka, ale skupiny ľudí, ktorí chcú určité veci zmeniť. Ja som na začiatku oslovil ľudí, ktorí nám pomohli, aby sme dokázali postaviť nejaké štadióny, kúpili sme deťom výstroj a začali sme organizovať takéto súťaže po celom Slovensku. Cieľom je poskytnúť deťom možnosť zahrať si hokejbal aj ľadový hokej, ako atraktívnu alternatívu trávenia voľného času, ako prevenciu voči závislosti detí na internete, sociálnych sieťach, detskej kriminalite alebo prostriedok proti obezite. Čím väčšej skupine detí vieme túto možnosť ponúknuť, o to viac talentov dokážeme nájsť. Tým najtalentovanejším dáme šancu hrať hokej. My, nie otec, ktorý ich dovezie na drahom aute na štadión s tým, že musia hrať NHL. Hľadáme talenty, ktorým dáme možnosť hrať hokej v prípravke, ktoré sa vyprofilujú aj z dedín, v špecifickom prostredí. V takom, akom rástli talenty aj v minulosti. Také deti totiž momentálne nehrávajú hokej,“ povedal Peter Žifčák počas finálového turnaja Tipsport hokejovej prípravky. Tým sa zavŕšil už tretí ročník projektu. „Bol to už tretí ročník, v niektorých mestách to bežalo výborne, v iných slabšie. Výborne to klapalo napríklad v Trenčíne, najmä vďaka Igorovi Klemensovi a Krajskému centru voľného času, ktorí organizáciu podujatí zvládli špičkovo. Niekde to bežalo menej dobre, je na nás, aby sme to vylepšili. V lete musíme popracovať na tom, aby sme od jesene pripravili ešte lepší ročník. Od septembra pripájame Poprad, Prešov či Žilinu, takže bude to už celoplošný slovenský projekt. Tvárami nášho projektu od začiatku sú Marián Hossa a Michal Handzuš, sme im za to veľmi vďační,“ načrtol blízku budúcnosť projektu jeho autor.

Finančne zastrešila projekt spoločnosť Tipsport, ktorá je aj generálnym partnerom našej najvyššej hokejovej súťaže. „Stávkovej kancelárii TIPSPORT SK veľmi záleží na prítomnosti i budúcnosti slovenského hokeja. Osud slovenského športu číslo jeden nám nie je ľahostajný. Je isté, že nové talenty, ktoré nahradia Hossu, Handzuša, či Krotáka, nevychová ulica, ale len funkčný systém športovania od skorého školského veku. Tipsport hokejová prípravka už tri roky potvrdzuje, že je správnou cestou. V kombinácii s kvalitnou prácou v hokejových kluboch to môže byť spôsob ako navrátiť časy úspechov,“ povedal Jaroslav Taraba, predseda predstavenstva stávkovej kancelárie Tipsport.

Deti prišli v ich súbojoch podporiť aj známe osobnosti. O fotografiu s Tomášom Kopeckým či Richardom Lintnerom bol veľký záujem, kvarteto Oto Haščák, Ivan Baranka, Dominik Graňák a Rastislav Pavlikovský si okrem toho zahrali exhibíciu proti výberu novinárov, pričom ich spoluhráčmi boli zástupcovia jednotlivých žiackych tímov. Exhibičný súboj, ako tomu už býva zvykom, sa skončil remízou a následným súbojom nájazdov. Rastislav Pavlikovský po ňom potvrdil starý známy fakt, že hokejisti majú hokejbal v láske. „Odmalička som pred barákom v Dubnici hrával hokejbal. Keď som prišiel zo školy, hodil som tašku preč a išlo sa drať hokejky na parkovisku. Tam sa hrávali veľké zápasy a turnaje. Vždy som mal hokejbal rád, vo Zvolene sme potom neskôr získali titul majstrov sveta v hokejbale spolu s Rišom Zedníkom i Jožkom Stűmpelom. Je to šport, ktorý som popri hokeji robil odmalička asi najintenzívnejšie,“ spomínal na pekné roky s hokejkou a loptičkou bývalý reprezentačný útočník a majster sveta z Gőteborgu. Aj podľa neho je hokejbal najlepším doplnkovým športom pre hokejistov. „Toto je najlepší doplnkový šport pre hokejistu, návyky a videnie hry, ktoré sú dôležité v hokeji, to sa v hokejbale veľmi dobre dá precvičiť. Momentálne sa dá hrávať aj in-line hokej, ale v našich časoch sa hrával najmä hokejbal. Tie medzipanelákové turnaje dali základ väčšine skvelých slovenských hokejistov,“ pousmial sa Rastislav. Práve on odovzdával na záver ceny pre najlepších hráčov turnaja, pochválil jeho prínos. „Tipsport prípravka je výborný projekt, ktorý určite bude do budúcna veľmi úspešný, je to mladý projekt, ale už je vidieť, že sa hlási stále viac a viac detí, zapája sa do neho čoraz viac škôl, má to určite veľkú budúcnosť pre hokej aj pre všetkých, ktorí chcú vychovať nové generácie hokejistov,“ myslí si Pavlikovský.

 

Výsledky finálového turnaja Tisport hokejovej prípravky:

Finálový turnaj sa hral za účasti štyroch tímov v kategórii starších žiakov a štyroch v kategórii mladších. Stretli sa medzi sebou každý s každým a mužstvo s najväčším počtom bodov získalo trofej. Víťazmi Tipsport hokejovej prípravky v sezóne 2014/15 v kategórii mladších žiakov sa stala ZŠ povýšenia sv. Kríža v Smižanoch a medzi staršími žiakmi ZŠ Považská ul. v Košiciach. Zápasy sa hrali v ostrom tempe a s vysokým nasadením, emócie sa dali krájať a ako sme mohli vidieť spontánne prejavy radosti u víťazných tímov, tak sme zaznamenali aj slzy smútku u porazených, napríklad u Trenčanov, ktorí v kategórii starších žiakov prehrali rozhodujúci duel tesne a o vyrovnávajúci gól tesne pred koncom prišli po trošku predčasnom prerušení hry zo strany rozhodcov. Turnaja sa zúčastnili aj známe mená, veď najlepším útočníkom Svitu bol Matej Kuľha, ktorý možno raz bude takým kanonierom, ako jeho otec. Tím Trenčianskej Turnej zase viedol ako tréner bývalý trenčiansky extraligový matador Miroslav Hála. Súťaž mladších žiakov vyhrali v Hoss Sport centre Smižany, teda reprezentanti rodiska Františka Hossu, otca nášho skvelého reprezentanta, ktorému areál v Trenčíne patrí.

Starší žiaci:

Banská Bystrica – Trenčín 0:4

Košice – Bratislava 9:2

Bratislava – Trenčín 0:4

Banská Bystrica – Košice 1:4

Košice – Trenčín 2:1

Banská Bystrica – Bratislava 3:1

 

Konečné poradie: 1.Košíce, 2.Trenčín, 3.Banská Bystrica, 4.Bratislava

 

Individuálne ocenenia:

Najlepší brankár: Patrik Sučan, Banská Bystrica

Najlepší obranca: Kristián Kulich, Trenčín

Najlepší útočník: Juraj Slafkovský, Košice

Súťaž o najpresnejšiu streľbu: Simona Kratochvílová, Bratislava

Súťaž o najrýchlejšieho hráča: Ľubomír Kupčo, Košice

 

Mladší žiaci:

Svit – Košice 1:3

Trenč.Turná – Košice 3:1

Svit – Smižany 1:4

Smižany – Košice 3:2

Svit – Trenč.Turná 2:6

Smižany – Trenč.Turná 1:0

 

Konečné poradie: 1.Smižany, 2.Trenč.Turná, 3.Košice, 4.Svit

 

Individuálne ocenenia:

Najlepší brankár: Daniel Bartoš, Smižany

Najlepší obranca: Matej Gajdošík, Trenč.Turná

Najlepší útočník: Matej Kuľha, Svit

IMG_1110

Komentáre

0